Dzień Ziemi "Bez wody nie ma życia"

Międzynarodowy Dzień Ziemi w tym roku nasza szkoła świętowała 27 kwietnia, choć święto to obchodzimy 22 kwietnia. Celem tego dnia jest promowanie postaw proekologicznych w społeczeństwie poprzez organizowanie wiosną akcji i wydarzeń uświadamiających ludziom jak kruchy jest nasz ekosystem.

W Szkole Podstawowej w Parysowie również zorganizowany został happening propagujący ważne tematy i zagadnienia ekologiczne. Hasło przewodnie wydarzenia „Bez wody nie ma życia” nawiązywało do coraz częściej występujących, także w naszym kraju, okresów suszy oraz do pojęcia susza hydrologiczna, o której często słyszymy
w mediach i której doświadczamy. W przedsięwzięcie zaangażowani zostali praktycznie wszyscy uczniowie. Klasy młodsze przygotowały stroje inspirowane odpadkami, które sami wytwarzamy, konsumując produkty codzienne. Odbył się więc pokaz mody,
a komisja chwaliła pomysłowość i kreatywność najmłodszych uczniów. Publiczność żywo reagowała brawami. Stroje bowiem dopełniały najdrobniejsze szczegóły, takie jak torebki czy buty.

Uczniowie klas starszych zaś skupili się bardziej na promowaniu dbałości o Ziemię poprzez twórczość np. scenki teatralne czy śpiew. Były także quizy, plakaty czy prezentacje multimedialne dotyczące wiedzy o wodzie, a także bardzo ciekawe doświadczenia chemiczne przygotowane przez uczniów klasy 7.

Całe wydarzenie zamieniło się w inspirującą lekcję przyrodniczo-ekologiczną,
z której uczniowie wynieśli dużo ciekawostek, wiedzy, ale także dobrej zabawy

i uśmiechu. Dzięki praktycznym działaniom podczas Dnia Ziemi w naszej szkole uczniowie zapewne zwrócili uwagę na pojawiający  się coraz częściej problem braku wody w przyrodzie.

Całość przygotowana była przez panią Małgorzatę Borkowską-Całkę oraz przez panią Barbarę Mętrak.