Zespół Placówek Oświatowych

Wycieczka Klas II i III Wieliczka - Zakopane - Kraków

Wycieczki to dobre wykorzystanie szkolnych dni. Jednak pobyt na łonie przyrody to coś, czego szczególnie brakuje współczesnym uczniom. Miastem położonym najbliżej Tatr jest oczywiście Zakopane. To tutaj uczniowie mogli doświadczyć szeregu atrakcji przyrodniczych, sportowych       i kulturowych.

W dniach 15-18 maja 2023 roku uczniowie klas: II a, II a i III b wraz z nauczycielkami: Agatą Żurawek, Eweliną Szydłowską, Agnieszką Kowalską i Emilią Kopik, wyjechali na wycieczkę, aby podziwiać południe Polski. Celem wycieczki było poznanie uroków ziemi małopolskiej, jej walorów kulturowych i historycznych.

Mimo wczesnej pory wyjazdu, humor wszystkim dopisywał. Podróż w pierwsze miejsce jakim była Kopalnia Soli „Wieliczka” upłynęła bardzo szybko. To jedyna kopalnia na świecie nieprzerwanie czynna od średniowiecza, aż do dzisiaj. Na tablicy w szybie widnieją słowa poety Wincentego Pola – “Cudze chwalicie, swego nie znacie. Sami nie wiecie, co posiadacie”. W 1978 roku UNESCO umieściło zespół architektoniczny Krakowa i kopalnię soli w Wieliczce na pierwszej liście skarbów światowego dziedzictwa kulturalnego wraz z innymi najcenniejszymi pomnikami godnymi ocalenia dla następnych pokoleń, takimi jak np. wyspy Galapagos, katedra w Akwizgranie, Parki Narodowe Kanady i Stanów Zjednoczonych. Następnie udaliśmy się do naszego miejsca zakwaterowania w Zakopanem.

Drugi dzień rozpoczęliśmy od zdobycia szczytu Nosal (1206 m n.p.m.). Jest szczytem reglowym, będącym zakończeniem grani Kasprowego. Stanowi on najdalej wysunięty punkt Tatr w tym miejscu. Rozdziela Dolinę Olczyską od Doliny Bystrej. Swego czasu ściany Nosala były popularne wśród taterników. W kierunku Doliny Bystrej, w opadających w czeluść skałach, wytyczono około 30 dróg wspinaczkowych. Po zdobyciu, pierwszego dla wielu uczniów, szczytu wybraliśmy się na zasłużony odpoczynek. Relaksowaliśmy się wśród bogatych w minerały wód Term Chochołowskich. Jest to największy kompleks basenów termalnych w Polsce – trzy baseny zewnętrzne, osiemnaście basenów wewnętrznych z wodami termalnymi i różnorodnymi atrakcjami, baseny dla dzieci z trzema zjeżdżalniami. Nasza młodzież miała możliwość korzystać ze wszystkich dostępnych tam atrakcji. Zrelaksowani, rozbawieni, mieliśmy okazję bliżej się poznać. Całe 2 dni wycieczek po górach towarzyszyła nam Pani Hania – wykwalifikowana przewodniczka.

Trzeciego dnia wybraliśmy się na wycieczkę na Rusinową Polanę. To wyjątkowo piękna polana ze względu na rewelacyjną panoramę Tatr. Wspominał już o nich z zachwytem Tytus Chałubiński, propagując panoramę z nich jako „widok na 100 szczytów i przełęczy”. Trasa w całości biegnie wygodną i bezpieczną drogą z możliwością odpoczynku przy bacówce. Odwiedziliśmy również pięknie położone Sanktuarium Matki Bożej Jaworzyńskiej na Wiktorówkach, wiele par zawarło tu związek małżeński, a woda ze znajdującego się obok źródełka powszechnie uważana jest za uzdrawiającą. Po pełnym wrażeń dniu, po kolacji, mieliśmy przyjemność gościć gaździnę – Panią Krzysztofę Kazimierę spod Nosala, która przybliżyła uczniom historię Zakopanego i zadbała o wyśmienite nastroje.

Ostatni dzień to powrót do Parysowa. Zatrzymaliśmy się jednak w dawnej stolicy Polski – Krakowie. Zwiedzanie Wawelu zaczęliśmy od Katedry. Mieliśmy okazję zobaczyć groby królewskie w kryptach, wieżę z Dzwonem Zygmunta, niektóre kaplice oraz Muzeum Katedralne. Potem udaliśmy się spacerkiem na Rynek Główny. Sukiennice i Kościół Mariacki zrobiły na nas duże wrażenie.

Była to wycieczka pełna wiedzy, zabawy i rozrywki.  Dostarczyła każdemu wiele radości. Była okazją do integracji zespołów klasowych.  Bawiąc się mogliśmy wiele dowiedzieć się o pięknej małopolskiej ziemi.

Kategorie wpisów

Archiwalne wpisy

Dzieci w przedszkolu

Wygrane konkursy

Kadra Nauczycieli

Uczniów ww szkole

ZPO Parysów

Dyrektor Irena Mazur

1. Przedszkole  Publiczne:  ul. Książęca 13a, 08-441 Parysów
tel. (25) 685 53 28     e-mail:  przedszkole.parysow13@op.pl

2. Szkoła Podstawowa:       ul. Książęca 11, 08-441 Parysów
tel. (25) 685 53 22    e-mail:  sp.parysow@gmail.com
tel. (25) 685 10 04    e-mail:  gimparysow@op.pl

Zmień rozmiar czcionki
Kontrast