Wycieczka klas V do Lublina

Ten październikowy dzień  na pewno zapisze się na długo w pamięci piątoklasistów .We wtorek (12 października ) wszyscy stawiliśmy się w szkole o godzinie 7.40. Po chwili pod opieką nauczycielek: Barbary Jagły, Anety Rendaszki i Kamilii Beredy-Pawłowskiej wyruszyliśmy trasą s 17 w kierunku Lublina. Po wyjściu z autokaru ujrzeliśmy zamglone  wzgórze Starego Miasta. Przed zamkiem czekała  już na nas pani przewodnik Iwona .  Zwiedzanie rozpoczęliśmy od wejścia na dziedziniec Zamku Lubelskiego, którego budowę w XII wieku  przypisuje się Bolesławowi Chrobremu Obecnie od 1957 roku jest siedzibą Muzeum Lubelskiego. Zbiory eksponatów archeologicznych i galerie obrazów wywarły na uczestnikach ogromne wrażenie .

Wracając z zamku na Stare Miasto,  przeszliśmy przez Bramę Grodzką, aby wejść na plac po Farze, gdzie wyeksponowano fundamenty kościoła p w. św. Michała. W centralnej części miasta jest rynek, przy którym stoją staromiejskie kamienice o dużych walorach zabytkowych. Na środku stoi stary ratusz tzw. Trybunał Koronny, dawniej najwyższy sąd Korony Królestwa  Polskiego I Rzeczypospolitej dla spraw prawa ziemskiego. Rynek  i Stare Miasto ze Śródmieściem  łączy Brama Krakowska, która obok Zamku Lubelskiego jest symbolem miasta .W przeszłości pilnowała dostępu do Starego Miasta. Architektura Lublina to nie tylko Starówka ,ale również architektura kościelna. Jedną z najstarszych świątyń Lublina jest kościół  Dominikanów. Obecnie trwa tu remont, część świątyni zasłaniają rusztowania .

Po wyjściu z kościoła, udaliśmy się na obiad . Po krótkim odpoczynku   na rynku  i  zaspokojeniu  głodu  oraz pragnienia przeszliśmy się do autokaru, by dotrzeć do Parku Trampolin Jump XL. Dwugodzinną zabawę będziemy długo wspominać.  Z Lublina wyjechaliśmy o 16-tej, do Parysowa bezpiecznie dotarliśmy dwie godziny później . Następnego dnia  mieliśmy czas na podsumowanie wycieczki, którą wszyscy zgodnie (pomimo chłodnego dnia)  oceniają jako  bardzo udaną, co niewątpliwie jest zasługą wszystkich uczestników i opiekunów oraz bardzo życzliwych mieszkańców Lublina- pani przewodnik, obsługi lokalu gastronomicznego Promyk oraz personelu parku trampolin.