Wycieczka do Maciejowic i Podzamcza

W dniu 12 października 2022 roku uczniowie z klasy 4b i 5b wraz z wychowawcami udali się na wycieczkę do Maciejowic i Podzamcza.

Pierwszym punktem wycieczki było zwiedzanie Muzeum im. Tadeusza Kościuszki w Maciejowicach. Podczas lekcji muzealnej „Sekrety Szkoły Rycerskiej”  uczniowie wysłuchali opowieści o życiu i działalności Tadeusza Kościuszki. Poznali  elementy musztry kadeckiej i przymierzyli mundury z tej epoki historycznej. Wykazali się umiejętnością pisania gęsim piórem.

Kolejne atrakcje czekały na uczestników wycieczki w Podzamczu. Tu obejrzeli pokaz strzelania z broni czarnoprochowej. Z pochodnią zajrzeli do dawnej piwnicy zamkowej. Przy pomocy wykrywaczy metali szukali skarbów ukrytych w ziemi. Przy okazji dobrej zabawy poznali w jaki sposób archeolodzy profesjonalnie dokumentują zabytki odkryte na stanowiskach archeologicznych. Podczas zajęć survivalowych poznali tajniki rozpalania ognia, filtrowania wody i określania kierunków świata. Turniej łuczniczy i fechtunek bezpiecznymi szablami były dobrą okazją do sprawdzenia swoich umiejętności w tych dyscyplinach.

Pieczenie kiełbasek przy ognisku było chwilą odpoczynku przed grą terenową  – „Poszukiwanie Skarbu”. Młodzi odkrywcy podzieleni na grupy wykonywali zadania i rozwiązywali zagadki, które miały ich doprowadzić do ukrytego skarbu. Na zwycięską drużynę czekała tajemnicza skrzynia wraz z zawartością.

Podziwianie jesiennego krajobrazu w słoneczny dzień oraz  aktywne spędzanie czasu na świeżym powietrzu to doskonała recepta na dobrą zabawę i integrację uczniów.